"Zraniono godność". Przedstawiciele mniejszości niemieckiej odrzucili zaproszenie od prezydenta Dudy
25 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się tradycyjne spotkanie prezydenta RP z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych. W tym odbędzie się ono bez delegacji ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Organizacja wydała oświadczenie, w którym poinformowała o bojkocie spotkania. Powodem ma być dyskryminacja mniejszości niemieckiej w Polsce.
Rząd dyskryminuje Niemców?
Jak twierdzą przedstawiciele mniejszości niemieckiej, dyskryminacja, której doświadczają ze strony polskiego rządu, przejawia się w zmniejszeniu liczby godzin nauczania języka niemieckiego.
"Nie wiemy, jak mielibyśmy odczytywać słowa i zapewnienia padające przy okazji takich spotkań, podczas których mowa jest o tym, jaką wartością są mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące Polskę od pokoleń wobec faktu, że jedna z tych mniejszości (...) jest traktowana gorzej od innych mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących nasz kraj" – czytamy w wydanym oświadczeniu ZNSSK.
"Ograniczając liczbę godzin języka niemieckiego z trzech do jednej tygodniowo zabrano dzieciom, ich rodzicom, nauczycielom języka niemieckiego, wszystkim członkom mniejszości niemieckiej nie tylko język, ale też zraniono ich godność" – dodano.
Decyzja Polski
W grudniu 2021 roku Sejm przyjął poprawkę do projektu budżetu na 2022 rok, zmniejszając o prawie 40 mln zł subwencję na naukę języka niemieckiego w Polsce. Zapowiedziano też, że w następnych latach będą kolejne cięcia.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w październiku tego roku, że był to konieczny krok.
– Czy gdybyśmy tego ruchu nie zrobili i nie zmniejszyli środków na nauczanie języka niemieckiego (...), to czy strona niemiecka w ogóle dzisiaj podnosiłaby ten temat? Wydaje się, że było to konieczne, aby w Niemczech w końcu zaczęto myśleć o tym, jak zacząć wykonywać swoje zobowiązania – wskazał w rozmowie z Deutsche Welle.